Update everyday during the tournament!Live ScoreDrawTime table and Result

Players

Player list

Mixed Doubles

*Ranking Date 7/30

WORLD RANKINGS Surname First Name Country Draw
1 ZHANG Nan CHN Main
ZHAO Yunlei
2 XU Chen CHN Main
MA Jin
3 AHMAD Tontowi INA Main
NATSIR Liliyana
4 LIU Cheng CHN Main
BAO Yixin
5 FISCHER NIELSEN Joachim DEN Main
PEDERSEN Christinna
6 LU Kai CHN Main
HUANG Yaqiong
7 ADCOCK Chris ENG Main
ADCOCK Gabrielle
8 KO Sung Hyun KOR Main
KIM Ha Na
9 LEE Chun Hei Reginald HKG Main
CHAU Hoi Wah
10 WIDIANTO Riky INA Main
DILI Puspita Richi
11 JORDAN Praveen INA Main
SUSANTO Debby
12 SUBAKTIAR Edi INA Main
WIDJAJA Gloria Emanuelle
15 ARENDS Jacco NED Main
PIEK Selena
16 CHAN Alan Yun Lung HKG Main
TSE Ying Suet
18 HAYAKAWA Kenichi JPN Main
MATSUTOMO Misaki
19 BARNING Samantha NED Main
DE RUITER Jorrit
20 CHEW Phillip USA Main
SUBANDHI Jamie
22 ALEXANDER Ronald INA Main
OKTAVIANI Melati Daeva
24 BERNADETH Pia Zebadiah INA Main
KIDO Markis
29 CHAN Peng Soon MAS Main
GOH Liu Ying
30 PRAPAKAMOL Sudket THA Main
THOUNGTHONGKAM Saralee
41 TAN Aik Quan MAS Main
LAI Pei Jing
48 LIAO Min Chun TPE Main
CHEN Hsiao Huan
53 KONA Tarun IND Qualifying
N. Sikki Reddy
59 MARISSA Vita INA Main
ADISTIA Andrei
69 KIM Gi Jung KOR Main
SHIN Seung Chan
94 SONODA Keigo JPN Main
FUKUMAN Naoko
96 SHIN Baek Choel KOR Main
CHAE Yoo Jung
102 LEE Yong Dae KOR Qualifying
LEE So Hee
106 CHOI SolGyu KOR Qualifying
EOM Hye Won
161 KAZUNO Kenta JPN Qualifying
KURIHARA Ayane
208 YOO Yeon Seong KOR Qualifying
CHANG Ye Na
217 WATANABE Yuta JPN Qualifying
HIGASHINO Arisa
394 TAKASHINA Tomoya JPN Qualifying
ETOH Rie
463 CHAUDHRY Dinesh IND Qualifying
DAHIYA Lalita
561 SUZUKI Daisuke JPN Qualifying
SAKURAI Midori
WANG Yilv CHN Main
LUO Yu
KANEKO Yuki JPN Qualifying
MATSUO Shizuka
KOGA Akira JPN Qualifying
YONEMOTO Koharu
KIM Jae Hwan KOR Qualifying
KIM So Yeong
PUTRA Agripinna Prima Rahmanto INA Qualifying
LEJARSAR VARIELLA Aprilsasi Putri
KOBAYASHI Yugo JPN Qualifying
FUKUSHIMA Yuki
MIURA Koshun JPN Qualifying
URATANI Natsumi
MORIOKA Shuto JPN Qualifying
SHIDA Chiharu
744 MAINAKY Lyanny Alessandra INA Reserve
MAINAKY Yehezkiel Fritz
766 SOZONOV Ivan RUS Reserve
BOLOTOVA Ekaterina
1261 IVANOV Vladimir RUS Reserve
KOSETSKAYA Evgeniya
1352 FUJIMAKI Takahiro JPN Reserve
MAKINO Misaki
1352 KOMACHIYA Hikaru JPN Reserve
KAMEDA Kaede
1352 MATSUI Keiichiro JPN Reserve
SHINODA Mirai
1352 YONEMOTO Yuki JPN Reserve
YONEMOTO Haruka
HOSHINO Shohei JPN Reserve
ARATAMA Misato
HASEGAWA Tatsuya JPN Reserve
KIDO Yoshimi
  • YONEX
  • BWF
  • Metlife, Inc
  • Nippon Badminton Association
  • 「アミノバイタル」│味の素株式会社
  • 再春館製薬所
  • サッポロビール株式会社
  • 日本ユニシス株式会社
  • 東日本電信電話株式会社


Copyright(c) 2004-2015 Nippon Badminton Association All Rights Reserved.